Çocuk Kayıp Bildirimi Yapın

Çocuk Kayıp Bildirimi

Kayıp çocuk 18 yaşını doldurmamış, nerede olduğu veya akıbeti ebeveyni, vasisi veya akrabaları tarafından bilinmeyen, vesayet veya koruması altındaki kurumdan izinsiz ayrılan veya izinli olsa dahi kuruma geri dönmeyen ve hakkında kolluk birimlerine kayıp müracaatı yapılmış kişilerdir.

Kolluk birimlerine yapmanızın ardından bizlere bilgi, belge ve verileri yardim@ukaim.org  üzerinden aktarmanız  durumunda sizlere yardımcı olmak için gerekli süreci başlatacağız.

Kayıp çocuk alarmını lütfen ziyaret ediniz.

Çocuğunuz Yanınızdayken Kaybolduğunda

155 acil durum numarasını arayın ve durumu anlatın.  Çocuğunuzun kaybolduğu yer ve çevresini araştırmaya başlayın ayrıca evrede bulunan insanlara çocuğunuzu kaybettiğinizi ve görüp görmediklerini sorun.
Çocuğunuzun adını, soyadını, yaşını, üzerinde bulunan kıyafetlerini, çocuğunuzun kimlik tespitine yarayacak fotoğrafın vd. kendisinin ayırt edilebilmesini sağlayacak özelliklerini kolluk görevlileri teslim edin, bildirin ve siz de aramanızı sürdürün.

Çocuğunuz Okula Gitti ve Eve Dönmediyse

Çocuğunuzun okula gidip gitmediğini öğretmeniyle görüşerek ve bilip bilmediğini sorarak onaylayın. Çocuğunuzun sınıf arkadaşlarına durumundaki genel durumunu ve telefon numaralarını öğrenin. Çocuğunuzun arkadaşlarının ve eğer çocuğunuz okuldan dönmediyse bilgisi varsa ebeveynlerini arayın. Çocuğunuz okula servis ile gidip geliyorsa servis şoförünü arayın.

Çocuğunuzun kayıp olduğundan eminseniz en yakın polis karakoluna gidin durumu açıklayın. Çocuğunuzun adını, soyadını, yaşını, üzerinde bulunan kıyafetlerini, çocuğunuzun kimlik tespitine yarayacak fotoğrafın vd. kendisinin ayırt edilebilmesini sağlayacak özelliklerini kolluk görevlileri teslim edin.

Evden veya Devlet Bakımından Kaçan Çocuklar

Evden veya devlet bakımından kaçmak için risk faktörleri çok yönlüdür. Aşağıdaki faktörler, ergenlik dönemindeki çocukların evden veya devlet bakımından kaçma nedenlerinden başlıcalarıdır.

  • Fiziksel veya cinsel istismar
  • Aile çatışması
  • Cinsiyet kimliği veya cinsel yönelimin kabul edilmemesi
  • Madde bağımlılığı
  • Tıbbi sorun/gelişimsel veya fiziksel engel
  • Gebelik
  • Bir arkadaş, romantik partner veya biyolojik aile ile birlikte olmak
  • Suça Sürüklenme
  • Fuhuşa Sürüklenme
  • Sosyal reddedilme veya zorbalık

Önleme ve müdahale, çocukları daha güvende tutmanın anahtarıdır. Kolluk kuvvetlerine kayıp bir çocuk bildiriminde bulunduktan sonra, kolluk kuvvetlerini, ebeveynleri ve yasal vasileri yardim@ukaim.org adresinden bizlere ulaşmalarını önemle rica ederiz.