Siber Taciz ve Çocuklar

Siber Taciz ve Çocuklar

İnternet kullanımının yaygınlaşmasından dolayı takip ve taciz faaliyetleri çoğalmaktadır. Mevcut faaliyetleri gerçekleştirenler için bu eylemleri çevrimiçi yapmak daha kolay hale gelmektedir. Yabancı şahıslardan gelen uygunsuz ve istenmeyen siber taciz, hem erkek hem de kadın kurbanlar için psikolojik rahatsızlıklara sebep olmaktadır.

Siber tacizciler, yabancılardan ya da tanıdığınız insanlardan olabilir. Takipçiler, kararlı veya takıntılı hale gelirlerse çevrimiçi varlığınızı tamamen istila edene kadar farklı çevrimiçi kanallardan taciz etmeye devam edeceklerdir. Sizin hakkınızdaki bilgileri, çevrimiçi olarak yaptığınız paylaşımlar aracılığıyla almaktadırlar.

  • Elinizden geldiği kadar kanıt toplayın ve belgeleyin. Siber zorbalık ve taciz fiilinin ekran görüntülerini anında almak, yazışmaların ya da görüntülerin sonradan silinme ihtimaline karşı alınabilecek en iyi adımdır. Savcılığa başvurduğunuzda IP adresi incelemesi yapılmaktadır. Elinizde ekran görüntüsü veya paylaşımın URL adresi gibi bir delil olmadığı durumlarda, paylaşımları gören başka insanlar veya tanıdıklarınız varsa onların tanıklık yapmalarını sağlayarak olumlu sonuçlar alabilirsiniz.
  • Tacizi polise bildirin.
  • Çocukların maruz kaldığı bir istismar, taciz, ihmal, kötü  muamele, saldırı, sömürü veya müstehcenliğe konu bir durum söz konusu olduğunda olayı detaylarıyla beraber yardim@ukaim.org adresine bildirin.
  • İlgili kuruluşlardan yardım ve destek isteyin, örneğin, https://www.egm.gov.tr/siber adresinden yardım alabilirsiniz. Bizler de sizlere elimizden gelen desteği ve yardımı sunmak için hazırız.
  • Çoğu sosyal ağ sitesi bu tür sorunları bildirmek için kolaylık sağlamaktadır. Sosyal ağ sitelerinde yer alan, ‘Kötüye Kullanım Bildir’ butonuna tıklayarak şikayette bulunabilirsiniz.

 

 

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>